Raport Fundacji: Analiza rocznych kosztów związanych z użytkowaniem samochodu osobowego

Posiadanie i korzystanie z samochodu osobowego to z jednej strony wygoda, ale z drugiej znaczne koszty. O tym jakie są to koszty, można przeczytać w najnowszym raporcie Fundacji, gdzie analizie poddane zostały wszystkie wydatki i podróże wybranego samochodu w średnim wieku, wykorzystywanego w celach zawodowych, prywatnych i turystycznych w ciągu 2018 roku.

Opracowanie to nie wyczerpuje oczywiście zagadnienia, stanowi bardziej wstęp do dyskusji i dalszych analiz z uwzględnieniem nowych i bardziej szczegółowych danych, zwłaszcza motywacji podróży ale także narastającego wykluczenia komunikacyjnego, które wymusza na wielu użytkownikach zakup samochodu bez względu na koszty.

Analizowany w raporcie samochód, 13-letni Ford Focus mk 2 kombi, w okresie styczeń-grudzień 2018 roku uzyskał przebieg 8 750 km i łączne wydatki 4 881 zł, co dało średnie koszty na poziomie blisko 56 zł na każde 100 km jazdy lub 407 zł w skali każdego miesiąca.

Dodatkowo ujęta w obliczeniach ujęta została szacunkowa utrata wartości pojazdu wraz z upływem czasu, zwiększająca w tym przypadku koszty o ponad 15 % w skali roku.

Pełne i szczegółowe wyliczenia, uwzględniające także koszty stałe i zmienne, dane wyjściowe i podsumowanie znajdują się w Raporcie:

Raport – Analiza kosztów związanych z użytkowaniem samochodu osobowego w ciągu 2018 roku.pdf

Będziemy wdzięczni za uwagi i komentarze dotyczące Raportu, które można nadsyłać na adres biuro@fundacjamobilnosci.eu

1 Komentarz:

  1. Dzięki! Takich informacji szukałem. Ciekawy blog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *