ETZT 2018 w Lublinie: z rowerową wizytą w przedszkolu nr 69

Trzeciego dnia tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu odwiedziliśmy lubelskie Przedszkole nr 69 przy ul. Dziewanny. Wizyta była niecodzienna, gdyż jej celem była prezentacja oraz promocja roweru cargo i przyczepki rowerowej – dwóch znakomitych środków umożliwiających przewóz dzieci.

Wizyta w przedszkolu trwała ponad 3 godziny, co umożliwiło około 140 dzieciom z 7 przedszkolnych grup udział w pokazie sprzętu i rowerowych przejażdżkach. Dotarliśmy tam we dwóch z Maćkiem, pracującym na co dzień w Urzędzie Miasta Lublin, i jego cargo zwanym „Long Johnem”. Drugim pojazdem była przyczepka Nordic Cab.

W celu uniknięcia tłoku zajęcia podzielone były na części, w których brały udział kolejne grupy dzieciaków. Gdy jedna grupa kończyła pokaz, pojawiała się następna. Na początku omawialiśmy oba pojazdy, ich zalety związane z wygodą i bezpieczeństwem dzieci. Niektóre z dzieciaków widziały rowery cargo już wcześniej, część dzięki temu, że jeden z rowerów stacjonuje na co dzień w nieodległej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie może być bezpłatnie wypożyczany przez czytelników MBP.

Po omówieniu najważniejszych rzeczy rozpoczynała się część praktyczna, w której na zmianę woziliśmy dzieci po terenie przedszkola. Początkowo stosowaliśmy wariant 4 dzieci w cargo i 1 w przyczepce, by później jeździć odpowiednio po 3 i 2 dzieci. Dostępny teren przy przedszkolu nie był zbyt duży, a promień skrętu obu pojazdów wymagał korzystania także z zieleńców. Mimo że krótkie, przejażdżki wywoływały dużo pozytywnych wrażeń u dzieci. Padały liczne pytania, opowieści o własnych doświadczeniach rowerowych z rodzicami, chęci zakupu i nadzieja na ponowne tego typu wydarzenie.

Takie zajęcia jako forma edukacji rowerowej z pewnością mają przed sobą dużą przyszłość, zwłaszcza że są jeszcze inne modele rowerów warte pokazania i promowania.

Fot. Aleksander Wiącek, Maciej Lubaś, wychowawczynie z przedszkola.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *