Pismo do PKP Intercity w sprawie wagonów rowerowych kursujących do/z Lublina

Dostępność pociągów z wagonami rowerowymi kursującymi w składach do i z Lublina w ramach obecnego rozkładu jazdy jest niewystarczająca i utrudnia uprawianie turystyki rowerowej. Wobec tego faktu wspólnie z lubelskimi i świdnickimi organizacjami rowerowymi przygotowaliśmy pismo w tej sprawie do PKP Intercity.

Standardowy wagon bezprzedziałowy z 3 miejscami na przewóz rowerów w pociągu TLK Zamoyski.
Wagon rowerowy o dużej pojemności (12 rowerów) kursujący w latach poprzednich w pociągu TLK Gałczyński.

Pełna treść pisma:


„PKP Intercity” Spółka Akcyjna
Aleje Jerozolimskie 142 A
02-305 Warszawa

Szanowni Państwo,

            W imieniu Fundacji oraz podpisanych niżej organizacji i grup rowerowych z Lublina i okolic zwracam się z prośbą o zwiększenie dostępności oferty dla osób podróżujących z rowerami w składach kursujących z/do Lublina w kierunku Warszawy i innych miast w Polsce.

            Lubelszczyzna jest coraz bardziej popularnym miejscem do uprawiania turystyki rowerowej, której znaczenie wzrosło po utworzeniu Szlaku Green Velo, a Lublin stanowi naturalny węzeł komunikacyjny z możliwością dalszej podróży np. na Roztocze. Równocześnie wiele osób i grup rowerowych z Lublina i Lubelszczyzny podróżuje w inne części Polski, jadąc np. do Szczecina, a następnie wracając z Gdańska. Rower jest również wykorzystywany przy okazji podróży o charakterze komunikacyjnym, stanowiącym narzędzie do przemieszczania się po terenie innych miast.

            W aktualnym rozkładzie jazdy możliwości podróży z rowerem do/z Lublina są bardzo ograniczone i znacząco utrudniają planowanie lub organizowanie wyjazdów. Efektem jest częsta rezygnacja przez rowerzystów z podróży pociągiem na rzecz własnych samochodów lub korzystanie z nich jedynie okazjonalnie.

            Pośród 8 pociągów w relacji Lublin-Warszawa jedynie trzy posiadają wagony z przedziałem rowerowym, z czego tylko dwa są widoczne w wyszukiwarce pociągów. W dwóch kolejnych składach przewóz jest dopuszczony tylko w przedsionku, przy czym wieczorny skład kursuje jedynie w piątki i niedziele. Pozostałe trzy pociągi nie mają opcji zakupu biletu na rower nawet w wagonie do tego nieprzystosowanym.

 1. TLK Kochanowski odj. 4:35 – przewóz rowerów (liczba miejsc ograniczona)
 2. TLK Kiev Express odj. 7:40 – wg zestawienia składów PKP IC i Portalu Pasażera wagon rowerowy, wg wyszukiwarki połączeń – brak możliwości zakupu biletu na rower. W faktycznym zestawieniu wagon rowerowy kursuje.
 3. TLK Zamoyski odj. 8:23 – przewóz rowerów (liczba miejsc ograniczona)
 4. TLK Warta odj. 11:48 – brak możliwości zakupu biletu na rower
 5. TLK Noteć odj. 13:12 – brak możliwości zakupu biletu na rower
 6. TLK odj. 15:15 – ograniczony przewóz rowerów w wag. Nieprzystosowanym
 7. TLK Inka odj. 17:45 – brak możliwości zakupu biletu na rower
 8. TLK Tuwim odj. 19:45 (tylko piątki i niedziele) – ograniczony przewóz rowerów w wag. nieprzystosowanym

Łącznie wszystkie pociągi umożliwiają przejazd jedynie kilkunastu rowerzystom w ciągu dnia w jednym kierunku, co nie pozwala na organizowanie się większych grup rowerowych turystów, szczególnie popularnych w przypadku klubów rowerowych i rodzin z dziećmi.

            Wobec powyższego oraz zaczynającego się w kwietniu sezonu na turystykę rowerową, prosimy o:

 1. Dopuszczenie jeszcze w ramach obecnego rozkładu możliwości przewozu rowerów we wszystkich pociągach kursujących na trasie Lublin-Warszawa-Lublin (i dalej), w tym w co najmniej sześciu w wagonie z miejscem dla rowerów (nie w przedsionku) z równomiernym rozkładem w ciągu dnia.
 2. Zwiększenie liczby miejsc na rowery w pociągach kursujących w kierunku Szczecina i Trójmiasta (w sezonowym pociągu na Hel) do 12, z wykorzystaniem wagonów rowerowych o większej pojemności.
 3. Uruchomienie pociągu w kierunku Warszawy wyjeżdżającego z Lublina ok. 6 rano, korzystnego nie tylko dla pasażerów z rowerami, z uwagi na istniejącą ponad 3-godzinną przerwę.

Wdrożenie tych zmian znacząco zwiększy rowerową dostępność Lublina i Lubelszczyzny, a także zwiększy zainteresowanie podróżą koleją przez samych rowerzystów, z korzyścią finansową i wizerunkową dla firmy PKP Intercity. Będzie to również rozwiązanie korzystne dla pozostałych pasażerów, gdyż rowery w przedsionkach zwykle utrudniają lub uniemożliwiają dostęp do drzwi zewnętrznych i toalety, co jest szczególnie uciążliwe podczas szczytów przewozowych.

Swoje poparcie wyraziły:

 1. Towarzystwo dla Natury i Człowieka w Lublinie – Porozumienie Rowerowe
 2. Stowarzyszenie Rowerowy Lublin
 3. Lubelskie Towarzystwo Retro Cyklistów
 4. Klub Rowerowy Maksimum
 5. Świdnicki Klub Rowerowy „Alfa”
 6. Stowarzyszenie Świdnik Miasto Dla Rowerów
 7. BikeClub UMCS w Lublinie

Do wiadomości: Dziennik Wschodni, Kurier Lubelski, Gazeta Wyborcza Lublin, Radio Lublin, Rynek Kolejowy, Transport Publiczny, TransInfo.pl, Fundacja Pro Kolej.


Treść pisma w PDF

1 Komentarz:

 1. hehe 4 sierpień, można powiedzieć, że najlepszy okres na długie wycieczki rowerowe, a wieczorem nie ma żadnego pociągu z możliwością przewiezienia roweru. TLK Tuwim zamienił się w TLK Inka. Wygląda na to, że Lublin rowerem zobaczę dopiero jak się remont skończy, czyli za jakieś 10 lat xd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *