Pismo do PKP Intercity w sprawie wagonów rowerowych kursujących do/z Lublina

Dostępność pociągów z wagonami rowerowymi kursującymi w składach do i z Lublina w ramach obecnego rozkładu jazdy jest niewystarczająca i utrudnia uprawianie turystyki rowerowej. Wobec tego faktu wspólnie z lubelskimi i świdnickimi organizacjami rowerowymi przygotowaliśmy pismo w tej sprawie do PKP Intercity.

Standardowy wagon bezprzedziałowy z 3 miejscami na przewóz rowerów w pociągu TLK Zamoyski.
Wagon rowerowy o dużej pojemności (12 rowerów) kursujący w latach poprzednich w pociągu TLK Gałczyński.

Pełna treść pisma:

„PKP Intercity” Spółka Akcyjna
Aleje Jerozolimskie 142 A

Szanowni Państwo,

W imieniu Fundacji oraz podpisanych niżej organizacji i grup rowerowych z Lublina i okolic zwracam się z prośbą o zwiększenie dostępności oferty dla osób podróżujących z rowerami w składach kursujących z/do Lublina w kierunku Warszawy i innych miast w Polsce.

Lubelszczyzna jest coraz bardziej popularnym miejscem do uprawiania turystyki rowerowej, której znaczenie wzrosło po utworzeniu Szlaku Green Velo, a Lublin stanowi naturalny węzeł komunikacyjny z możliwością dalszej podróży np. na Roztocze. Równocześnie wiele osób i grup rowerowych z Lublina i Lubelszczyzny podróżuje w inne części Polski, jadąc np. do Szczecina, a następnie wracając z Gdańska. Rower jest również wykorzystywany przy okazji podróży o charakterze komunikacyjnym, stanowiącym narzędzie do przemieszczania się po terenie innych miast.

W aktualnym rozkładzie jazdy możliwości podróży z rowerem do/z Lublina są bardzo ograniczone i znacząco utrudniają planowanie lub organizowanie wyjazdów. Efektem jest częsta rezygnacja przez rowerzystów z podróży pociągiem na rzecz własnych samochodów lub korzystanie z nich jedynie okazjonalnie.

Pośród 8 pociągów w relacji Lublin-Warszawa jedynie trzy posiadają wagony z przedziałem rowerowym, z czego tylko dwa są widoczne w wyszukiwarce pociągów. W dwóch kolejnych składach przewóz jest dopuszczony tylko w przedsionku, przy czym wieczorny skład kursuje jedynie w piątki i niedziele. Pozostałe trzy pociągi nie mają opcji zakupu biletu na rower nawet w wagonie do tego nieprzystosowanym.

1. TLK Kochanowski odj. 4:35 – przewóz rowerów (liczba miejsc ograniczona)
  2. TLK Kiev Express odj. 7:40 – wg zestawienia składów PKP IC i Portalu Pasażera wagon rowerowy, wg wyszukiwarki połączeń – brak możliwości zakupu biletu na rower. W faktycznym zestawieniu wagon rowerowy kursuje.
  3. TLK Zamoyski odj. 8:23 – przewóz rowerów (liczba miejsc ograniczona)
  4. TLK Warta odj. 11:48 – brak możliwości zakupu biletu na rower
  5. TLK Noteć odj. 13:12 – brak możliwości zakupu biletu na rower
  6. TLK odj. 15:15 – ograniczony przewóz rowerów w wag. Nieprzystosowanym
  7. TLK Inka odj. 17:45 – brak możliwości zakupu biletu na rower
  8. TLK Tuwim odj. 19:45 (tylko piątki i niedziele) – ograniczony przewóz rowerów w wag. nieprzystosowanym

Łącznie wszystkie pociągi umożliwiają przejazd jedynie kilkunastu rowerzystom w ciągu dnia w jednym kierunku, co nie pozwala na organizowanie się większych grup rowerowych turystów, szczególnie popularnych w przypadku klubów rowerowych i rodzin z dziećmi.

Wobec powyższego oraz zaczynającego się w kwietniu sezonu na turystykę rowerową, prosimy o:

1. Dopuszczenie jeszcze w ramach obecnego rozkładu możliwości przewozu rowerów we wszystkich pociągach kursujących na trasie Lublin-Warszawa-Lublin (i dalej), w tym w co najmniej sześciu w wagonie z miejscem dla rowerów (nie w przedsionku) z równomiernym rozkładem w ciągu dnia.
  2. Zwiększenie liczby miejsc na rowery w pociągach kursujących w kierunku Szczecina i Trójmiasta (w sezonowym pociągu na Hel) do 12, z wykorzystaniem wagonów rowerowych o większej pojemności.
  3. Uruchomienie pociągu w kierunku Warszawy wyjeżdżającego z Lublina ok. 6 rano, korzystnego nie tylko dla pasażerów z rowerami, z uwagi na istniejącą ponad 3-godzinną przerwę.

Wdrożenie tych zmian znacząco zwiększy rowerową dostępność Lublina i Lubelszczyzny, a także zwiększy zainteresowanie podróżą koleją przez samych rowerzystów, z korzyścią finansową i wizerunkową dla firmy PKP Intercity. Będzie to również rozwiązanie korzystne dla pozostałych pasażerów, gdyż rowery w przedsionkach zwykle utrudniają lub uniemożliwiają dostęp do drzwi zewnętrznych i toalety, co jest szczególnie uciążliwe podczas szczytów przewozowych.

Swoje poparcie wyraziły:

1. Towarzystwo dla Natury i Człowieka w Lublinie – Porozumienie Rowerowe
  2. Stowarzyszenie Rowerowy Lublin
  3. Lubelskie Towarzystwo Retro Cyklistów
  4. Klub Rowerowy Maksimum
  5. Świdnicki Klub Rowerowy „Alfa”
  6. Stowarzyszenie Świdnik Miasto Dla Rowerów
  7. BikeClub UMCS w Lublinie

Do wiadomości: Dziennik Wschodni, Kurier Lubelski, Gazeta Wyborcza Lublin, Radio Lublin, Rynek Kolejowy, Transport Publiczny, TransInfo.pl, Fundacja Pro Kolej.

Treść pisma w PDF

1 Komentarz:

1. hehe 4 sierpień, można powiedzieć, że najlepszy okres na długie wycieczki rowerowe, a wieczorem nie ma żadnego pociągu z możliwością przewiezienia roweru. TLK Tuwim zamienił się w TLK Inka. Wygląda na to, że Lublin rowerem zobaczę dopiero jak się remont skończy, czyli za jakieś 10 lat xd.